https://pgen.pl/assets/cache/526528fb0f004bdbedc21e465257c2a2_750_319_optim.jpg
1920. Wdzięczni Bohaterom - obejrzyj całe widowisko

1920. Wdzięczni Bohaterom to spektakularne widowisko historyczne, którego premiera odbyła się dokładnie w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Na trybunach PGE Narodowego gościło około 10 tys. widzów, wydarzenie było transmitowane również na antenie TVP1. Zobacz pełny zapis wydarzenia!


w widowisku wystąpili
WOJCIECH BRZEZIŃSKI – MICHAIŁ TUCHACZEWSKI
KAROL CZAJKOWSKI – KSIĄDZ IGNACY SKORUPKA
MICHAŁ CZORNY – GIMNAZJALISTA II
PIOTR FURMAN – STARSZY NAUCZYCIEL
JAROSŁAW GAJEWSKI – JÓZEF PIŁSUDSKI
KAROL GÓRSKI – ROLNIK 
OLEK JANISZEWSKI – MŁODSZY KELNER
MARCIN JANUSZKIEWICZ – CHARLES DE GAULLE
MARTA KAJSZCZAK – SAMOTNA DAMA
GRZEGORZ KUCIAS – STARSZY KELNER
BARTOSZ MIKULAK – POLSKI OFICER REKRUTACJI
PAWEŁ PAPROCKI – LEW TROCKI 
KRYSTIAN PESTA – GIMNAZJALISTA I 
JUSTYNA SCHABOWSKA – SANITARIUSZKA I
DANIEL STANKO – POLSKI OFICER REKRUTACJI
ŁUKASZ TRAUTSOLT – KOLEGA 
AGNIESZKA ZALAS – SANITARIUSZKA II 
I INNI

organizacja statystów
HANNA PAPAJ
LENA ZAWADZKA

soliści
MACIEJ BALCAR
STANISŁAWA CELIŃSKA
KATARZYNA CEREKWICKA
PIOTR CUGOWSKI
NATALIA FIREK
PRZEMYSŁAW FRANCEL “HANS”
ROBERT FRIEDRICH “LITZA”
MICHAŁ KOWALONEK
EDYTA KRZEMIEŃ
SEBASTIAN SOŁDRZYŃSKI
STANISŁAW SOYKA
OLGA SZOMAŃSKA
BARTAS SZYMONIAK
CHÓR TGD
DAMIAN UKEJE
SŁAWEK UNIATOWSKI
MATEUSZ ZIÓŁKO
ORKIESTRA POLSKIEGO RADIA W WARSZAWIE
ORAZ ZESPÓŁ POD DYREKCJĄ 
PAWŁA TOMASZEWSKIEGO

narrator
ANTONI KRÓLIKOWSKI

prowadzący
PRZEMYSŁAW BABIARZ

reżyseria widowiska

BOLESŁAW PAWICA

II reżyser

MARCIN KOŁACZKOWSKI

współpraca
JOANNA WINIARSKA

scenariusz widowiska
JAROSŁAW SZODA
MARCIN KOŁACZKOWSKI
BOLESŁAW PAWICA

scenariusz i reżyseria materiałów filmowych
JAROSŁAW SZODA

kierownik produkcji części artystycznej widowiska 
ANNA WINNICKA 

współpraca
MICHAŁ BOBROWSKI

kierownik muzyczny
DOROTA SZPETKOWSKA

dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
KRZYSZTOF KUR

reżyseria telewizyjna
TOMASZ MOTYL

realizacja telewizyjna
KRZYSZTOF LIGĘZOWSKI
KAROLINA ROMANOWICZ

realizacja dźwięku
TADEUSZ MIECZKOWSKI
MICHAŁ MIELNIK
RAFAŁ SZKOP

scenograf
KATARZYNA KONKOWSKA 

projekt i reżyseria światła
ZBIGNIEW FELIKSIAK

realizacja światła
MICHAŁ „KURCZAK” MAZURKIEWICZ
MARCIN STASZEWSKI
ROBERT IWAŃSKI

operatorzy kamer
SEBASTIAN CIECHOŃSKI
PIOTR GRONAU
PAWEŁ KIMAK
JAROSŁAW KRZYWDZIŃSKI
TOMASZ MAJCHEROWICZ
BARTOSZ MICHALAK
BARTOSZ OBARA
TADEUSZ PAWLICKI
ANDRZEJ WOŹNY

steadicam
MARCIN OŁDAK
KRZYSZTOF RĄCZKA

kran
ARTUR ROSZCZYK

urządzenia kamerowe
ADAM KUBICA
KRZYSZTOF KUBICA
MICHAŁ KRAWIEC
MIKOŁAJ GAJEWSKI
PAWEŁ KAJSZCZAK
ALEKSANDER MARUT
MAREK PIETRASZKIEWCZ
CEZARY PIETRASZKIEWICZ
PAWEŁ SATALA
BORYS DUDZIK
MATEUSZ KAŁUŻA
KAROL TALIK
MICHAŁ MIKA
JERZY LISTWAN
ANDRZEJ BORKOWSKI
ZBIGNIEW PAWONIAK
MACIEJ KOWALEWSKI

kierownik techniczny audycji
DARIUSZ CZEKALSKI
 
operatorzy obrazu
KRZYSZTOF BIŃCZYK
PIOTR WRÓBLEWSKI
MACIEJ BIŃCZYK
 
operatorzy EVS
JACEK CHMIELEWSKI
MICHAŁ DUBIELECKI
MARCIN SZYMAŃSKI
 
techniczna realizacja wizji
KRZYSZTOF PAKULSKI
MAREK INEKSIAK
ADAM RYNCARZ
ADAM PAKULSKI
ŁUKASZ ŁAWICKI
RAFAŁ PIEKUTOWSKI
DOMINIK PIEKUTOWSKI
KRZYSZTOF ZAŁUSKI
MICHAŁ BARTNICKI
 
techniczna realizacja fonii
JACEK PĘKALA
ANDRZEJ TURKOWICZ
JAKUB MACHNICKI

mikroporty
PIOTR GAŁKA
MAREK JAROCKI
ADAM PŁACHETKA
PRZEMYSŁAW WIŚNIEWSKI
ZDZISŁAW GOŁĘBIOWSKI

grupy rekonstrukcyjne
ODDZIAL KAWALERII OCHOTNICZEJ W BARWACH 1 PUŁKU SZWOLEŻERÓW SZWADRONU PRZYBOCZNEGO PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ 
1 PUŁKU UŁANÓW KRECHOWICKICH 9 PUŁKU UŁANÓW 
GRUPA EAST RIDERS
REKO.WAW 
FUNDACJA EDUKACJI HISTORYCZNEJ WARSZAWA
GRH LUDNOŚCI CYWILNEJ
GRH MILANÓWEK GRUPA HISTORYCZNA ZGRUPOWANIE RADOSŁAW 
GRH ZAPORY BEŁŻYCE 
GRH DRAGONI ZEBRZYDOWSKIEGO
KOLEKCJA POJAZDÓW ZABYTKOWYCH KICZYŃSCY
SRH 51 PUŁKU STRZELCÓW KRESOWYCH 
GRH 31 PUŁKU STRZELCÓW KANIOWSKICH 
FUNDACJA HISTORII POLSKIEJ BRONI PANCERNEJ
GRUPA HISTORYCZNA RADOSŁAW

kaskaderzy
KASKADERZY TOMASZEWSKI 
KASKADERZY FILMOWI BRACI KOSTRZEWA 

powożący marszałka Piłsudskiego
KRZYSZTOF SZUSTER

produkcja scenotechniki 
HALINA PRZEBINDA 
DARIUSZ PRZEBINDA 

kierownik planu 
JAKUB LIPSKI 

drugi kierownik planu
PIOTR WIŚNIEWSKI
JAKUB SZCZYGIEŁ
OSKAR ROKOSZYŃSKI
MIKOŁAJ POCICA
 
inspicjenci 
KAROL JASIŃSKI
MICHAŁ PTAK
KAROL SASORSKI
PIOTR MALARCZYK
MARTA OTTER
ŁUKASZ RATAJCZYK
MATEUSZ SZMAJDUCH
KAMIL SKÓRA
KRZYSZTOF TYSZKO
TOMASZ NIECHCIAŁ

dyżurny planu 
JACEK ZARZYCKI 

pomoc na planie 
MIKOŁAJ ISKRA 
CYPRIAN ZARZYCKI 
DORIAN CHĘCIŃSKI 
MARCIN SZLĘZAK 

budowa scenografii
DARIUSZ SIKORSKI
PAWEŁ WŁODARSKI
MICHAŁ SIERADZKI 

nagłośnienie
REMIGIUSZ KASZTELNIK 
KAMIL ZAJDEL
MARCIN KOWALCZYK
MATEUSZ MICHNIEWICZ
GRZEGORZ GRUBMAN
ARTUR PĘKAŁA
JAKUB ŚMIECHOWSKI
WIKTOR ŚMIETANA
BŁAŻEJ STANKIEWICZ
TOMASZ SOSULSKI
BARTOSZ PALCZEWSKI
MICHAŁ BOLCZYŃSKI

oświetlenie 
LUCJAN SIWCZYK
MAREK KUBICA
STANISŁAW SOROKA
SZYMON KOSICKI

multimedia
DOMINIKA BORAWSKA
IWONA CZARNATA
ŁUKASZ BŁAŻEWICZ
JACEK KAMIŃSKI
ŁUKASZ MELIŃSKI
ŁUKASZ WESOŁEK
KRZYSZTOF LESZCZYŃSKI
IRENEUSZ NOWIK
SEBASTIAN ZWIERZCHOWSKI
KONRAD REDESTOWICZ
BARTOSZ RYSIAWA
ROBERT GUŁA
ARTUR MACIESZKO
RAFAŁ DUDEK
MAREK JANKOWSKI
MAREK ZAKRZEWSKI
MARIUSZ SIACHOWICZ
MARCIN SIACHOWICZ

backline 
MACIEJ KRĘC
MACIEJ WÓJKIEWICZ
JACEK CHUDZIK

konstrukcje sceniczne
MAREK FAJKIEL
DARIUSZ SZALA
ZBIGNIEW SMOŁA
TOMASZ MISZKIEL
MARCIN RYBKA
ARKADIUSZ SOŁTYS
PIOTR SZYDŁOWSKI
KRZYSZTOF RUPNIEWSKI
PIOTR KRASNY
GRZEGORZ SADZIK
PAWEŁ SYGNET

kierownik budowy
ANDRZEJ BARCEWICZ

projekty konstrukcji wsporczych
SŁAWOMIR KRZYSIEK
ADAM GACA
ANDRZEJ BARCEWICZ

rigging
MACIEJ „SZKODNIK” KUBAS
MACIEJ BUBULA
ADRIAN BĄK
BARTŁOMIEJ NOWAK
DARIUSZ PORADA
PRZEMYSŁAW CHODKOWSKI
ŁUKASZ WIŚNIEWSKI
MICHAŁ WŁODARCZYK
KONRAD SAMOLEJ

efekty specjalne
KRZYSZTOF PIEKACZ
DARIUSZ OGRODNIK
GRZEGORZ KUPIS
MATEUSZ URBANOWICZ
BARTŁOMIEJ KŁOS
MACIEJ MALINOWSKI
KRZYSZTOF RINK
PAWEŁ SUCHOŻEBRSKI
MACIEJ SZMYTKOWSKI
LESZEK OLBIŃSKI
MAŁGORZATA STRYJEK

agregaty prądotwórcze 
DAWID SŁOTA
MAREK SOPICKI
GERARD KALEMBA

charakteryzacja
JUSTYNA ZARANEK 
KAROLINA FABICZEK 
ANNA WENGE
JOLANTA JAGODZIŃSKA 
AGNIESZKA SZUSTER – PAWŁOWSKA
KATARZYNA MYDŁOWSKA
DANUTA GODIZSZ – STEGENKA
BOŻENA BALCEROWSKA – GRINKA 
ANETA MIZERA – JĄKALSKA
MARTA PYT
PATRYCJA PUŁAWSKA
ANNA KOŁYGA-GRYGROWSKA
MARTYNA SIKORA
JACQUELINE BUJEK

stylizacja 
KATARZYNA ŚRÓDKA
MARCIN GRZĄDZIELA
JULIA KUTAK
DARIUSZ KURZELA
GRZEGORZ SALA
MONIKA UGREWICZ
WERONIKA MIEZANCEW-MATYASIK

rekwizyty
MIŁOSZ KULESZA
SAMUEL DZIURA
ALEK KISELNICKI

efekty dźwiękowe
ZBIGNIEW ZBROWSKI
ZBIGNIEW ZBROWSKI JR.

kompozytor muzyki oprawowej widowiska
HADRIAN TABĘCKI

autorzy muzyki i tekstów
„MOJA OJCZYZNA” 
sł. Czesław Niemen
muz. Czesław Niemen
aranż. Paweł Tomaszewski

„WOJENKO, WOJENKO”
muz. i sł. autor nieznany
aranż. Paweł Tomaszewski

„LANCE DO BOJU, SZABLE W DŁOŃ”

muz. i sł. autor nieznany
aranż. Paweł Tomaszewski


„PRZYBYLI UŁANI POD OKIENKO”

muz. i sł. autor nieznany
aranż. Paweł Tomaszewski

„O MÓJ ROZMARYNIE”
muz. i sł. autor nieznany


„MY PIERWSZA BRYGADA”

sł. Tadeusz Biernacki, Andrzej Hałaciński
muz. autor nieznany
aranż. Paweł Tomaszewski


„TANGO WARSZAWO”
sł. Agnieszka Osiecka
muz. Stanisław Soyka
aranż. Paweł Tomaszewski

„ŚPIEWKA 1920”
sł. Jacek Cygan
muz.  Krzesimir Dębski
aranż. Grzegorz Urban 


„LIST OD SYNA”
muz. i sł. Michał Kowalonek
aranż. Paweł Tomaszewski

„HYMN”
sł. Robert Friedrich (Litza), 
Przemysław Frencel (Chans)
muz.  Lux  Torpeda
aranż. Paweł Tomaszewski


„ZIEMIO, NASZA ZIEMIO”
sł. Ernest Bryll
muz. Katarzyna Gaertner
aranż. Paweł Tomaszewski

„PTAKOM PODOBNI”

sł. Włodzimierz Ścisłowski
muz. Roman Orłow
aranż. Maciej Muraszko



„WIDZIEĆ WIĘCEJ”

muz. i sł. Roman Kołakowski
aranż. Grzegorz Urban



„LACRIMOSA”

sł. liturgiczne
muz. Hadrian Tabęcki


„CZEMU MI TAK SERCE BIJE”

sł. Roman Wilkanowicz

muz. Michał Kowalonek
aranż. Paweł Tomaszewski


„PIEŚŃ KRONIKA”

sł. Ernest Bryll

muz. Katarzyna Gaertner
aranż. Paweł Tomaszewski

„NIE ZOBACZYSZ MATKO SYNA”

sł. ERNEST BRYLL

muz. Katarzyna Gaertner

aranż. Paweł Tomaszewski

realizacja materiałów filmowych
PRZEMYSŁAW BEDNARCZYK
PIOTR KRYGIEL
ALEKSANDRA SKROBOT-STĘPIŃSKA 
ADAM LENART
MATEUSZ IRISIK
ARTUR BUCZYŃSKI
LESZEK OLBIŃSKI
ANNA OŁDAK
MAGDALENA ZIMECKA
MAGDALENA NEBELSKA

W materiałach filmowych wykorzystano muzykę ze zbiorów Apollo Music

mapping oprawa graficzna i animacje
Paweł Kozłowski
Tomasz Mikielewicz
Dominik Matuszewski
Adam Kościelniak
Arkadiusz Gąska 
Paweł Biernacki 
Piotr Sałkowski
Krzysztof Fajks
Piotr Śliwka 
Marcin Bania
Karol Jadach
Katarzyna Kurop
Grzegorz Bugaj

redaktor odpowiedzialny 
BOGNA DRZYŻDŻYK

wydawca
MAJA FRYBES

organizacja produkcji TVP
MAŁGORZATA KOSSON

kierownik produkcji TVP
MICHAŁ „BOBER” BOBROWSKI

współpraca
KAROLINA FOKS

pomysł widowiska multimedialnego oraz konsultacja historyczna
ROBERT SYPEK
MAJA MIRSKA

partner artystyczny
BIURO PROGRAMU NIEPODLEGŁA

dyrektor
JAN EDMUND KOWALSKI

zastępca dyrektora

WOJCIECH KIREJCZYK

koordynator
TOMASZ KRONENBERG   

Organizatorem i producentem wydarzenia był operator PGE Narodowego, Spółka PL.2012+ z. o.o. w składzie:

Prezes Zarządu
WŁODZIMIERZ DOLA

Członek Zarządu
MARZENA MAŁEK 

oraz
MICHAŁ BŁAŻEWICZ
JAROSŁAW BODANKO
RENATA BOGDANOWICZ-BAKAŁARZ
MONIKA BORZDYŃSKA
DANIEL BURAK
RAFAŁ DOMAŃSKI
JAKUB EYTNER
AGATA GÓRAJ
KATARZYNA GRABOWSKA
ZOFIA GUZY
ANETA JAKUBOWSKA
WIOLETA JASIŃSKA
MACIEJ JASTRZĘBSKI
IWONA KLITA
AGNIESZKA KUSZEWSKA-NOWAK
AGATA MŁYNARCZYK
ANNA NIJAKOWSKA
MAREK OKNIŃSKI
ŁUKASZ PANASIUK
MICHAŁ PROSZOWSKI
JAN REWERS
KRZYSZTOF RODZIK
MAGDALENA SIEMIENIAKO
DAWID SMALARZ
AGNIESZKA STANISZEWSKA
KATARZYNA STANISZEWSKA
EMILIA STENCEL
PAWEŁ STRUK
ŁUKASZ ŚMIETANKA
PAWEŁ TUSZYŃSKI
KARINA WÓJCIK
EWA WYDRYCH
MARTA ZACHAREWICZ

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Mecenas Główny
PGNiG S.A. 

Mecenasi
PKN Orlen S.A. 
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
PKO Bank Polski S.A.

Partner Artystyczny
Biuro Programu Niepodległa

Partnerzy
Grupa Lotos S.A.
Enea S.A. 
Bank PEKAO S.A. 
Totalizator Sportowy Sp. z o.o. 
PZU S.A.
Grupa Azoty S.A. 
Alior Bank S.A. 
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. 

Patroni Medialni
Telewizja Polska S.A. 
Polskie Radio S.A. 

instytucje wspierające
Ministerstwo Aktywów Państwowych 
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
Ministerstwo Sportu 

instytucje udostępniające materiały archiwalne na potrzeby widowiska
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny | FINA
Wojskowe Biuro Historyczne 
Centralna Biblioteka Wojskowa
Instytut Pamięci Narodowej
Muzeum Historii Polski
Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Fundacja Ośrodka Karta
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych 
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Archiwum Państwowe w Białymstoku
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego

kierownik produkcji 
REMIGIUSZ KASZTELNIK

producent widowiska
JAROSŁAW BODANKO

producent TVP
PIOTR KUSZPIT 

PRODUCENT WIDOWISKA „1920. Wdzięczni Bohaterom”

PGE NARODOWY 2020

© TELEWIZJA POLSKA S.A.

Organizacja widowiska historycznego na tak wielką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie partnerów. Mecenasem głównym jest PGNiG S.A., mecenasami: PKN Orlen S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, PKO Bank Polski S.A., W roli partnerów wydarzenie wspierają: Totalizator Sportowy, PZU S.A., Bank Pekao S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Lotos S.A., Enea S.A., Grupa Azoty S.A., Giełda Papierów Wartościowych, Alior Bank S.A. Partnerami instytucjonalnymi są Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sportu. Patroni medialni to TVP oraz Polskie Radio. Partnerem artystycznym przedsięwzięcia jest Niepodległa, a organizatorem całego wydarzenia operator PGE Narodowego, spółka PL.2012+.

Link skrócony: www.stdn.pl/11568-72879

Co o tym sądzisz?